• ניגוני הסולם

המלחינים

עודכן ב: 6 אוק 2020

  • רבי יהודה ליב הלוי אשלג זצ"ל

נולד בשנת תרמ"ה (1885) בליקובה - פולין. בשנת תרפ"ב עלה לארץ. בתחילה התגורר בעיר העתיקה, אח"כ נתמנה לרבה של גבעת שאול, ועבר לגור שם. באחרית ימיו התגורר בתל אביב. נפטר ביום כיפור שנת תשט"ו (1954).

חיבר פירוש 'הסולם' על הזוהר הקדוש, ספר תלמוד עשר הספירות וספר עץ החיים עם פירוש פנים מאירות ומסבירות על כתבי האר"י ז"ל, ועוד ספרים.

הלחין לחנים רבים, כאשר הגדול והמורכב שבהם הוא "למנצח על שושנים", ניגון על כל פרק מ"ה שבתהלים. לחנים נוספים הם: בני היכלא, ידיד נפש, יצווה, ניגון השיכור ועוד.


  • רבי ברוך שלום הלוי אשלג זצ"ל

בנו וממשיך דרכו של אביו בעל הסולם. נולד בשנת תרס"ז (1907) בוורשה שבפולין. בשנת תרפ"ב עלה לארץ יחד עם אביו. באחרית ימיו התגורר בבני ברק, ברחוב מינץ ואח"כ בבית מדרשו שפתח ברחוב חזון איש.

כתב כתבים רבים, מהם נדפסו אח"כ ספרי 'ברכת שלום' ועוד, משיחיו נדפס הספר "אותיות דליבא".

לחנים שהלחין: כי חילצת, להגיד בבוקר חסדך ועוד.


  • רבי מרדכי יוסף מלנוביצ'ר

בעל תפילה ומלחין, נולד לאביו ר' צבי בבענדין - פולין. אחר שעלה לארץ התפלל לפני העמוד בבית מדרשו של אדמו"ר בעל הסולם בשכונת גבעת שאול, ירושלים. נלב"ע כ' שבט תשכ"ד.

בעל הסולם נהג לשיר כמה מלחניו בהזדמנויות שונות. לחן של רבי מרדכי יוסף ראה כאן: שירת חברים. לחן נוסף של ר' מרדכי יוסף שנהג אדמו"ר הרב"ש זצ"ל לשיר, הוא "תרחם ציון".


  • חסידות פוריסוב

חסידות פולנית, המיוחסת לרבי יהושע אשר רבינוביץ, בנו של היהודי הקדוש מפשיסחא. נכדו של ר' יהושע אשר היה האדמו"ר ר' מאיר שלום מקלושין. רבינו בעל הסולם היה מתלמידיו, ולאחר פטירתו המשיך בעל הסולם אצל בנו האדמו"ר ר' יהושע אשר (השני) מפוריסוב.

לחנים של חסידות פוריסוב ראה כאן: ניגוני פוריסוב.


עוד אודות חייהם ופועלם של אדמו"ר בעל הסולם והרב"ש זצ"ל ראה כאן.


170 צפיות1 תגובות